ANKARA KEDİSİ İLE VAN KEDİSİ ARASINDAKİ FARKLAR!

1- Gözlere Dikkat!

52

Ankara Kedisinin gözleri badem şeklindedir. Van Kedisinin gözleri ise yuvarlak yapıdadır.

2- Göz Renkleri Farklı

54

Her iki türde de çift renkli göz yapısı olabilmesine rağmen, genellikle Van Kedisinin göz rengi yapısında daha sık rastlanılan genetik bir durumdur. Çift renk göz yapısı bulunan Van Kedisinin, mavi-kehribar renkte gözleri olurken, Ankara Kedisinin göz rengi; sarı-mavi, kehribar-mavi, ela-mavi vb. dir. Ankara Kedilerinin mavigözlü olanlarında görülen sağırlık, Van Kedilerinde görülmemektedir.

3- Tüyleri Çok Farklı!

55

Van Kedisinin tüyleri, Ankara Kedisine oranla genel olarak daha kısadır ve postu kalındır. Van Kedisinin başında kulak hizasında ve kuyruğunda, kahverengi-sarı tüyler dikkat çekerken, Ankara kedisi genellikle saflığının da simgesi olan, bembeyaz tüylerle kaplı bir posta sahiptir. Ankara kedisi uzun tüylü kediler sınıfına dahildir ve tek tabakalı, ince ve uzun halde bulunan ipeksi tüylere sahiptir. Van Kedisinin tüyleri ise daha kalın, kısa ve kadifemsi bir yapıdadır.

4- Yüz Hatları Birbirinden Bağımsız

56

Ankara Kedisinin sivri ve üçgen şeklinde keskin yüz hatlarının yanında, Van Kedisinin daha yumuşak ve yuvarlak yapıya sahip yüz hatları bulunmaktadır. Ankara Kedisinin kulakları Van Kedisine oranla daha uzun, dik ve tüylüdür. Van Kedisinin kulakları daha geniş bir yapıdadır.

5- Yavru Van Kedisi

van-kedisi-7

Yavru Van Kedilerinin başında bir veya iki nokta şeklinde siyah tüyler bulunabilir. Bu tüyler aynı zamanda yavru kedinin, iki aylık olana dek gri olan gözlerinin, ileride çift renk göz, yani mavi-kehribar olacağına işaret eder. Bu nokta şeklindeki tüyler, yavru iki aylık olana kadar azalacaktır. Yetişkin olduğunda ise göze çarpmayacak dereceye gelmiş olur.

6- Ankara Kedisi Van Kedisi farkı, veteriner kontrolü ile de yapılabileceği gibi, onları besleyen kedi

severler tarafından bilinebilir ve ayırt edilebilir.

Ankara-Kedisiii 07d9152e686ddb50c5330f7f9c1c58bc.jpg.thumb_700